Wykończenie mieszkania

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Karolina Zawiła
lis 3 2016

Stan deweloperski

Mieszkanie deweloperskie

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym jest to zazwyczaj mieszkanie deweloperskie. W takim przypadku podstawowym obowiązkiem każdego przyszłego właściciela jest sprawdzenie w jakim stanie jest mieszkanie i czy będziemy musieli coś w nim wykańczać – dzięki temu unikniemy niespodzianek i przygotujemy się na niezbędne wydatki. Na rynku deweloperskim można kupić mieszkanie gotowe do zamieszkania, tzw. pod klucz, gdzie będzie można się bez przeszkód wprowadzić od razu.

Część mieszkań jest jednak w tzw. stanie deweloperskim, czyli trzeba się przygotować na czynności związane z doprowadzeniem mieszkania do stanu w którym można będzie w nim zamieszkać. Stan deweloperski oznacza konieczność przeprowadzenia wielu czynności remontowych, bez którym mieszkanie nie będzie przygotowane odpowiednio do natychmiastowego wprowadzenia się właścicieli. Sprawdźmy przed zakupem ile czynności trzeba wykonać, co będzie niezbędne do zrobienia i ile nas to wyniesie.

Jak poradzić sobie z wykończeniem mieszkania?

Zacznijmy od skrupulatnej analizy co musimy zrobić i ustalmy plan prac wykończeniowych. Pomoże nam to w urządzaniu poszczególnych pomieszczeń i tworzeniu nowej przestrzeni życiowej. Na pierwszy rzut najlepiej zaczynać od prac najcięższych, które wymagają rozwalania czy częściowego pomalowania ścian, np. wstawienie drzwi wewnętrznych. Po czynnościach które wymagały niezbyt delikatnego obchodzenia się ze ścianą, można je dopiero pomalować, bez ponownego ryzyka, że kolejny raz będziemy musieli je odnawiać farbą. Malować warto jak najszybciej, zanim wniesiemy dużo rzeczy, które zajmą wolną przestrzeń.

Kosztorys mieszkania

Kolejnym etapem może być ułożenie paneli lub podłogi drewnianej, w zależności co bardziej jest preferowane. Meble jakie planujemy wstawić, należy wnieść już na gotową podłogę, tak by nie było problemu z ich przesuwaniem. Pamiętajmy, że zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace trzeba dokładnie rozplanować układ gniazdek elektrycznych, wejść telewizyjnych, żyrandoli, kinkietów i pozostałego oświetlenia, tak by nie skuwać ponownie ścian po zakończeniu wszystkich wcześniejszych prac.

Wykończenie kuchni i łazienki

W obu pomieszczeniach postarajmy się o zakończenie prac związanych z ułożeniem płytek na ścianach, na podłodze, pomalowaniem ścian czy ułożenie stałego oświetlenia, zanim wniesiemy meble i powiesimy półki. Na samym końcu prac wykończeniowych decydujmy się na montaż sprzętu AGD w kuchni, a w łazience tzw. białego montażu, czyli wanny, prysznica czy muszli klozetowej.

Podstawą jest dobry plan

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, zastanówmy się dokładnie co będziemy robić krok po kroku, dzięki czemu unikniemy chaosu i niepotrzebnych stresów. Dobry plan pozwoli na zgromadzenie wcześniej materiałów, zatrudnienie dobrej ekipy wykończeniowej i prowadzenie prac sensownie, bez zamieszania.

Udostępnij