Wykończenie mieszkania

JAK TANIO WYKOŃCZYĆ MIESZKANIE?

Piotr Romanowski
lis 3 2016

Dodatki do salonu

Zakup mieszkania to dla wielu osób najbardziej kosztowna inwestycja w życiu. Odebranie kluczy do kosztownego mieszkania to jednak dopiero początek poważnych wydatków jakie nas czekają. Oczywiście piękny parkiet drewniany zawsze będzie droższy niż panel, stylowe meble od tych produkowanych w milionach. Jednak kiedy nie mamy pieniędzy na urządzenie mieszkania jesteśmy zmuszeni do szukania tańszych elementów.

Niemniej jednak zawsze trzeba umieć zachować złoty środek. Nie będzie oszczędnością kupowanie taniej lodówki, by zaraz ją wymienić czy wykładziny, która po roku będzie miała dziury. Ograniczony budżet zmusi nas do dokładnego planowania zakupów przy zachowaniu rozsądku, doświadczenia. Wszystko pójdzie wtedy zgodnie z oczekiwaniami.

1. Określenie budżetu, jakim dysponujemy

Warto przygotować się na ten istotny wydatek i dlatego powinniśmy określić swój budżet. Zasadniczo liczy się zakres 800-1000 złotych jeśli wynajmujemy ekipę za metr kwadratowy a przy wykończeniu deweloperskim pod klucz 800-1200. Podane ceny obejmować będą materiały oraz robociznę. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykończenie mieszkania z udziałem firmy remontowej, ponieważ sami wybieramy materiały a firma będzie w stanie zagwarantować jakość wykonania.

2. Określenie standardu wykończenia

Poniekąd będzie on zdeterminowany przez budżet. Podłogę drewnianą zrobimy za 200 złotych za metr a panele kosztować mogą jedynie 30. Do łazienki można kupić zwykły wąż i słuchawkę a można cały panel kosztujący kilka tysięcy.

3. Określenie czego się chce

Trzeba sobie określić jakie elementy są dla nas szczególnie ważne, a w przypadku których możemy sobie pozwolić na pewne oszczędności. Zanim coś kupimy musimy podjąć decyzję co będzie potrzebne i często używane, a co będzie miało charakter dekoracyjny. Warto przeglądać różnorakie katalogi wyposażenia wnętrz. Można wtedy określić co się nam podoba a co nam nie odpowiada. Nie robimy rzeczy na jakiś czas, bo wtedy tak naprawdę zapłacimy dwa razy. Pewne rzeczy można zmienić łatwo, ale już kuchni czy łazienki nie. W miejscu gdzie podłoga będzie często używana kupujemy lepsze panele, które łatwiej będzie utrzymać w czystości, będą odporniejsze na wilgoć. Do sypialni, gdzie podłoga będzie rzadziej używana można wybrać wykładzinę zamiast drewna.

Remont mieszkania

4. Znalezienie dobrego fachowca

Nie ma gorszej sprawy niż poprawianie pracy wykonanej przez tak zwanego fachowca. Prawdziwym skarbem dla nas będzie ekipa, która będzie traktowała mieszkanie jak nasze własne. Tutaj jednak trzeba się liczyć z tym, że mogą być usterki w mieszkaniu deweloperskim i wtedy obowiązek naprawy jest po stronie dewelopera.

5. Wybór materiałów wykończeniowych

Na pewno wsparciem mogą być dla nas fachowcy budowlańcy, którzy mają pewne doświadczenie i na pewno będą w stanie nam podpowiedzieć jakie rozwiązania są najlepsze i na co warto się zdecydować. Na pewno nie ma sensu oszczędzać na niektórych materiałach, ponieważ mają nam służyć długie lata i właściwie takie wyposażenie mieszkania trzeba będzie potraktować na kształt inwestycji. Niekiedy także we własne zdrowie, gdy stosujemy jakieś preparaty chemiczne, z rozpuszczalnikami wtedy wybierajmy te naturalne.

6. Określ priorytety: łazienka i kuchnia

Jeśli nie ma możliwości wydania dużych środków na całe mieszkanie w naszym zadowalającym standardzie to warto skupić się na kuchni i łazience,. Podłogi robimy wszędzie, ściany. Ale Łazienkę i kuchnię robimy idealnie, ponieważ to te pomieszczenia, które przez lata nie będą remontowane. Dlatego raz ale pożądanie warto sobie te pomieszczenia zrobić. Łatwiej będzie pomalować ściany czy wymienić łóżko niż kuć płytki w łazience czy kuchni, dlatego po prostu myślmy przy tym jak wyposażamy mieszkanie.

Udostępnij