Poradnik

Remont - jak zaoszczędzić?

Piotr Romanowski
Listopad 3 2016

Materiały budowlane

Remont?

Niejeden z nas na dźwięk tego słowa mimowolnie zaczyna obliczać koszty i włos mu się jeży na głowie na wspomnienie ile wyniósł ostatni remont w mieszkaniu. Jednak można czasem nieco zaoszczędzić i to wcale nie na jakości materiału, lecz stosując kilka reguł i zasad, które wprowadzą nas w niemałe zdziwienie po podsumowaniu finansów jakie zostały w naszej kieszeni.

Co trzeba zrobić by kolejny remont nie stał się finansowymi „ruchomymi piaskami” w których łatwo ugrzęznąć?

Pierwsza zasadą jest bardzo dokładna i skrupulatna analiza kosztów, co jest prostą drogą do przygotowania dobrego planu remontu i jego organizacji. Jeśli chcemy jak najdokładniej określić koszty jakie nas czekają, to proponujemy skorzystać z kalkulatorów budowlanych jakie są dostępne na wielu stronach internetowych. Dzięki kalkulatorom sprawdzimy ceny poszczególnych materiałów i usług budowlanych. Zastanówmy się dokładnie co chcemy zrobić w czasie remontu, zakreślmy sobie poszczególne etapy prac, sprawdźmy stawki jakie obowiązują za poszczególne prace remontowe. To wszystko pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych stresów i niespodzianek finansowych.

Na własną rękę

Podczas planowania prac można sobie przemyśleć jaki zakres prac jesteśmy wstanie sami wykonać, a które będzie musiał wykonać fachowiec. Sufity podwieszane zostawmy lepiej osobom bardziej doświadczonym, natomiast sami możemy pokusić się na przykład o renowacje starych mebli, z pomocą farb do mebli, okleiny czy nowych uchwytów. Organizacja prac jakie potrafimy sami wykonać jest bardzo istotna, ponieważ na tym etapie możemy naprawdę dużo zaoszczędzić. Jeśli czujemy się na siłach to lepiej samemu wymienić poszczególne elementy oświetlenia, wystroju pokoju, pomalować część ścian lub przybić do ścian nowe półki. Nie angażując ekipy remontowej we wszystkie czynności jakie się wykonuje przy remoncie, można sporo pieniędzy zostawić w portfelu.

Samodzielny remont

Ekipa remontowa

Inną sprawą jest szukanie odpowiedniej ekipy i umawianie się na termin remontu odpowiednio wcześnie. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilą, tylko kilka lub nawet kilkanaście miesięcy szybciej umawiajmy się z wybranymi fachowcami na termin remontu. Sprawdźmy opinie o fachowcach jakich zatrudniamy, czy są to osoby odpowiedzialne i zaufane, którym można ze spokojem powierzyć mieszkanie. Ustalmy cenę za usługi wcześniej, lecz dodajmy do tego około 10% ponieważ zwykle jest tak, że w trakcie remontu wychodzą niespodziewane wydatki.