Koszt i budowa domu

Budowa domu

Karolina Zawiła
lis 3 2016

Czas budowy domu

Oczywiście budowa domu to taki temat, z którym będzie się trzeba dobrze zapoznać i do samej budowy należy się bardzo dobrze przygotować, tak by w trakcie nie być zaskoczonym przykrą niespodzianką. Poniżej mamy kilka najważniejszych spraw, z którymi boryka się każdy budujący nowy dom.

Działka budowlana

Pierwszym etapem będzie kupowanie działki budowlanej. Trzeba być czujnymi w sprawach prawnych, sprawdzamy kwestie związane z przyłączami mediów i cenę robót z tym związanych. Jeśli mamy już działkę czeka nas również analiza zagospodarowania przestrzennego i wybór projektu dla naszego domu. Jeśli działka w planie zagospodarowania nie jest ujęta należy wystąpić o odpowiednie warunki zabudowy. Projekt musi być kupiony zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace na terenie działki. Bez projektu nie można w ogóle załatwić w urzędach sprawa formalnych przygotowujących do budowy domu. Projekt jaki będziemy wybierać zależy oczywiście od naszego indywidualnego gustu i upodobań, jednak im prostsza forma tym potem są tańsze koszty utrzymania.

Kosztorys

Kolejna sprawa, na jaką trzeba zwracać uwagę to kosztorysowanie. Warto się pokusić o własne wyliczenie kosztów, ponieważ te dołączone kosztorysy są niedoszacowane. Jednocześnie, gdy ubiegamy się o kredyt kosztorysowanie będzie koniecznością. Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami budowa domu jednorodzinnego nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego a wiec gdy dom nie będzie przeszkadzał sąsiadom na ich terenie będzie można zacząć budowę po zgłoszeniu zamiaru budowy z projektem. Taki wniosek musi posiadać projekt budowlany, kopie mapy geodezyjnej prawo do dysponowania działką, harmonogram prac czy projekt obszaru oddziaływania budynku a także uzgodnienia związane z prawem lokalnym. Oczywiście po tym jam zgromadzimy będzie trzeba czekać na wydanie decyzji i z rozpoczęciem prac będzie trzeba czekać od 30 do nawet 65 dni.

Projekt domu

Wykonanie domu przeprowadzić można systemem zleconym albo gospodarczym, co będzie zależeć wyłącznie od nas i naszego zaangażowania. Zawsze najważniejszą osobą jest kierownik budowy a więc osoba, która ma niezbędne doświadczenie i wiedze. Wybierając ją należy wybierać z rozwagą i najlepiej sięgać po jakąś osobę z polecenia, z wykonawcami oczywiście trzeba podpisać umowę, by w ten sposób ewentualnie się zabezpieczyć, na wypadek ewentualnych roszczeń.

Udostępnij